Zmywarka a mycie ręczne – co się opłaca? Czy warto kupić zmywarkę?

Użycie zmywarki, a może jednak mycie ręczne? Co jest bardziej opłacalne i na co zwracać uwagę, gdy zastanawiamy się, nad tym, co będzie lepsze? Czy warto kupić zmywarkę i jakie są koszty jej użycia?

Zmywarka a mycie ręczne – co wybrać?

Wybór wbrew pozorom nie jest wcale taki łatwy, ponieważ zarówno zwolenników, jak i przeciwników zmywarek jest wiele. Podobnie wygląda to w przypadku mycia ręcznego, dla większości uznanego za tańsze, choć bardziej czasochłonne i męczące rozwiązanie. Wybierając zmywarkę, najczęściej kierujemy się oszczędnością czasu i naszym komfortem, ale jak wygląda to w przypadku kosztów, jakie z tego tytułu ponosimy?

Ile kosztuje zmywanie w zmywarce?

Pierwsze, co powinniśmy wziąć pod uwagę, cena samej zmywarki. Należy wziąć pod uwagę fakt, że urządzenie to w najtańszym wariancie będzie kosztowało nas co najmniej 1000 zł. Jeżeli zaś chodzi o zużycie prądu i wody, to w przypadku każdego urządzenia będzie to wyglądało inaczej. Warto wziąć pod uwagę parametry sprzętowe, gdzie najczęściej podane są dokładne informacje co do tego, jak wygląda wykorzystanie wody w czasie jednego cyklu i jak kształtują się kwestie związane z poborem prądu.

Duży wpływ będzie miała na to klasa samego sprzętu – im wyższa, tym większa oszczędność. Do tego trzeba doliczyć jeszcze detergenty, w tym tabletki do zmywarki oraz środki czyszczące. W różnych obliczeniach w sieci można wywnioskować, że w zaokrągleniu jeden cykl zmywania wychodzi mniej więcej w cenie 1,40 – 2 zł.

Według różnych wyliczeń roczna eksploatacja zmywarki może nas kosztować od ok. 200 zł do nawet ponad 900 zł. Duży rozstrzał, ale widać jak bardzo zróżnicowane podejścia do tematu mają ludzie i w jaki sposób dokonują tych rozliczeń.

Kostki do zmywania naczyń

Ile kosztuje zmywanie ręczne?

Zmywanie ręczne jest trudniej wyliczyć, jako że każdy ma inny sposób na mycie i nie mamy kontroli nad tym, ile wody się tutaj zużywa, razem z detergentami oraz zmywakami i gąbkami. Patrząc po różnych stronach internetowych, najczęściej robi się to na zasadzie eksperymentu, czyli dzieli wodę na tę do mycia i tą to płukania.

Tutaj trzeba też doliczyć koszty nie tylko za wodę zimną, ale i ciepłą, co nieco podnosi cenę, za to odchodzą kwestie związane z prądem. W większości przypadków cena mycia ręcznego, według osób, które te wyliczenia dokonują, wychodzi wyższa niż w zmywarce! Różnice zazwyczaj nie są duże, bo groszowe, ale patrząc w perspektywie dłuższej – miesięcznej czy nawet rocznej, wychodzi to na korzyść zmywarki, bowiem w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na rok.

Idąc tym samym tropem myślenia i przeglądają różne wyliczenia, wychodzi na to, że roczny koszt zmywania ręcznego może wynieść nad od 400 zł w górę.

Inne koszty zmywana

Oczywiście samo zmywanie to za mało. W przypadku zmywarek trzeba doliczyć tabletki bądź kapsułki (ok. 20 – 30 zł za 30 szt.) i detergenty (ok. 10 zł), które zazwyczaj tanie nie są. Przy zmywaniu ręcznym z kolei należy pamiętać o płynie do naczyń (ok. 5 – 7 zł za litr), gąbce czy ścierce oraz ręcznikach do wycierania. Patrząc na ceny tych produktów, też nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dodatki do zmywarki są droższe, ale zużywają się wolniej, z kolei przy myciu ręcznym trzeba co chwilę zmieniać to płyn, to gąbki i ścierki. I tutaj często wychodzi się z założenia, że mimo wszystko to zmywarka jest tańsza. Czy na pewno?

Czy zmywanie w zmywarce jest oszczędne?

Będzie to zależało od wielu różnych czynników – rodzaju sprzętu, jego klasy, a także to jak często będzie użytkowane oraz jak się o niego zadba. W wielu przypadkach koszty zmywania rzeczywiście mogą być niższe niż w przypadku pracy zmywarki, ale nie zawsze, szczególnie obecnie, gdy ceny prądu i wody coraz bardziej szybują w górę.

Jeszcze kilka lat temu prawdopodobnie wyliczenia różnych osób mogły mieć sporo prawdy, jednak teoria nie zawsze idzie z praktyką, a mając wśród znajomych, osoby ze zmywarkami, warto rozpytać się, jak to wygląda w rzeczywistości. Jedno jest jednak pewne – zmywarki oszczędzają czas, nawet jeżeli samo zmywanie bywa droższe. Dzięki temu, nastawiając cykl mycia, możemy zająć się całym mnóstwem innych prac, zamiast stać przy zlewie, a to też mimo wszystko jest dosyć dużą zaletą.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *