Jak oszczędzać? Jakie aplikacje, narzędzia pomagają oszczędzać?

O oszczędzaniu mówi się wiele i to już od dłuższego czasu. Niestety bolączką większości z nas jest nieumiejętne zarządzanie finansami, co rzecz jasna nierzadko przekłada się na późniejsze problemy z pieniędzmi. Jak się okazuje, czasem nie trzeba wiele, by ten stan rzeczy poprawić, a pomóc w tym mogą programy i aplikacje do zarządzania oszczędnościami. Które narzędzia mogą nam w tym pomóc?

Jak zacząć skutecznie oszczędzać?

Czy oszczędzanie jest trudne? Tak i nie, w zależności od naszego podejścia do sytuacji oraz tego, co konkretnie robimy w tym kierunku. Tak naprawdę czasami nie trzeba wiele robić, by zacząć realnie oszczędzać z miesiąca na miesiąc, a nawet niewielka zmiana w codziennych nawykach przyniesie nieoczekiwane rezultaty. W pierwszej kolejności należałoby jednak przede wszystkim zapoznać się ze swoim budżetem domowym, obliczyć ile co miesiąc się wydaje i na co najwięcej pieniędzy się przeznacza. Można to zrobić na kilka sposobów – ręcznie na kartce papieru, a także wykorzystując do tego specjalne narzędzia – programy i aplikacje.

Wiedząc, jakie są nasze przychody i wydatki o wiele łatwiej będzie zaplanować przyszły budżet wraz z uwzględnieniem oszczędności, które się uzyska w ten sposób.

Kalkulator regularnego oszczędzania

Zanim zainstaluje się na komputerze jakikolwiek program, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jak i ile chcemy oszczędzać oraz na co. Cel jest tutaj bardzo ważny, ponieważ będzie działał nako motywator. Ciężko jest nam myśleć o odkładaniu pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej, nie mówiąc już o obliczaniu kwot, które się odłoży. Pomóc w tym mogą dostępne w sieci kalkulatory regularnego oszczędzania (17bankow.com), które w sposób prosty policzą, jaki kapitał uzbieramy w określonym czasie. Może pomóc to nam w podjęciu decyzji o tym, by zacząć myśleć o swojej przyszłości.

Arkusz kalkulacyjny do obliczenia oszczędności

Jak zostało wspomniane, obliczenia dotyczące domowego budżetu można dokonać z długopisem w ręki i na kartce papieru, ale o wiele wygodniejsze okazać się może wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na komputerze. Jeżeli mniej więcej orientujemy się w jego działaniu, można z wykorzystaniem prostych wzorów stworzyć odpowiednie tabele i dokonać niezbędnych obliczeń.

Jakie aplikacje do oszczędzania pieniędzy?

Jeżeli nie chcemy lub nie potrafimy samodzielnie dokonać obliczeń, można skorzystać z jeszcze innego rozwiązania, jakim są specjalne aplikacje do oszczędzania pieniędzy oraz zarządzania domowym budżetem. To szczególne programy, które już z góry mają wgrane określone procedury i możliwości, pozwalające na szeroko pojęte działania z zakresu obsługi finansów. Za ich pomocą można tworzyć domowy budżet, obliczać przychody i wydatki, tworzyć listy zakupów, a także plany oszczędzania. Ich funkcjonalności mogą być różne, w zależności od wybranego programu i tego, jakie są nasze cele. Możemy więc oszczędzać na zakupach i rachunkach, zmodyfikować tak swoje wydatki, by były one mniejsze i zrezygnować z tego, co nie jest nam niezbędne do życia. Sporo z takich programów jest nawet darmowa i można je zainstalować zarówno na komputerze, jak i na telefonie.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *