Oszczędzanie dla wielu stanowi problem trudny do rozwiązania. Warto nad tym popracować i zacząć oszczędzać regularnie nawet niewielkie kwoty, żeby wyrobić sobie nawyk odkładania pieniędzy. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak zacząć i kiedy jest dobry moment na rozpoczęcie oszczędzania!
Dlaczego warto oszczędzać?
Warto oszczędzać pieniądze nie tylko z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Poduszka finansowa to zabezpieczenie, które może okazać się pomocne w najmniej oczekiwanym momencie. W końcu nikt z nas nie planuje choroby czy wypadku. Wiadomo, że nie można ciągle myśleć o, mogących nas spotkać, czarnych scenariuszach, jednak odłożona gotówka zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
Jeśli powyższe argumenty nie przekonują, to zawsze warto odkładać na coś przyjemnego. Wakacje, remont, kupno samochodu czy sprawienie przyjemności najbliższym niemożliwe są bez odpowiedniej gotówki. Warto więc odkładać pieniądze, żeby móc spełniać swoje marzenia.
Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
Wiele osób zastanawia się, jak zacząć oszczędzać pieniądze. Chciałoby się odpowiedzieć, że najlepiej to jak najszybciej. Wszak im szybciej zdecydujemy się na regularne odkładanie środków, tym lepiej. Żeby robić to konsekwentnie, można wspomóc się odpowiednim planem działania, który ma również na celu działanie motywujące.
Dobrze jest zacząć od nakreślenia celu, na który będzie się oszczędzać. Pozwoli to na określenie ile oszczędzać miesięcznie i wyrobienie dobrych praktyk związanych z odkładaniem gotówki. Kolejnym krokiem jest analiza budżetu domowego i planowanie wydatków. Jest to świetny sposób na sprawdzenie, gdzie uciekają pieniądze i jak najszybsze załatanie tej dziury.
Pomyśleć można również nad dodatkowym źródłem dochodu, które zawsze jest doskonałym pomysłem na pozyskanie dodatkowego zastrzyku gotówki. Warto również próbować ubiegać się o podwyżkę, jeśli wykonujemy obowiązki sumiennie i mamy poczucie, że powinniśmy zarabiać więcej. Ewentualnie można rozejrzeć się za inną posadą, która oferuje wyższe, niż obecne wynagrodzenie.
Kolejnym, ważnym aspektem jest pozbycie się długów i nie generowanie kolejnych. Raty zawsze będą obciążeniem dla budżetu dlatego warto się z nimi szybko pożegnać. Po spłacie zobowiązań nie kupujmy kolejnych rzeczy ani nie bierzmy niepotrzebnych kredytów. Warto wpierw odłożyć pewną kwotę, dzięki której zakupy będą możliwe bez pośrednictwa banku.
Jak przechowywać oszczędności?
Nadwyżkę gotówki można przechowywać w domu lub na zwykłym koncie bankowym. Warto jednak zastanowić się nad innymi instrumentami finansowymi, przeznaczonymi do oszczędzania. Mowa o lokatach i kontach oszczędnościowych. Można na nie przelewać dowolne, nawet te niewielkie kwoty, a ze zgromadzonych środków korzystać wedle upodobań, bez ograniczeń.
Innym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne, które zarządzane są przez specjalistów podejmujących decyzje inwestycyjne, więc nie trzeba się na nich znać, aby móc skorzystać. Plusem jest też to, że fundusze inwestycyjne nie potrzebują dużych nakładów finansowych, na start wystarczy już 100 zł.
Oszczędzanie, niezależnie od wielkości odkładanych kwot, jest zawsze dobrym wyborem. Pozwala na stworzenie poduszki finansowej, która jest dobrym zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń czy nieplanowanych zakupów. A jaki jest Twój sposób na oszczędzanie?
Mnie to się wydaje, że w każdym momencie można zacząć oszczędzać. I wcale nie muszą to być wielkie kwoty. Byle odkładać regularnie. Ja tak robię i zawsze na koniec roku mogę kupić sobie coś ekstra!
Oszczędzać to się trzeba nauczyć, ja każdego miesiąca staram się coś odłożyć z wypłaty, ale trzeba być przy tym konsekwentnym…