Jak zarabiać na fotografii? Fotografia jako dodatkowe źródło zarobku

Od lat robisz zdjęcia i wszyscy wokół mówią ci, że mógłbyś zacząć na nich zarabiać? To wcale nie musi być takie trudne. Zobacz, jak sprawić, by fotografia stała się twoim dodatkowym źródłem dochodu.

Rodzaje fotografii

Znasz to powiedzenie, że jeśli ktoś jest od wszystkiego, to jest… do niczego? W fotografii bardzo dobrze się sprawdza. Aby móc poważnie o tym myśleć, dobrze byłoby specjalizować się w określonym obszarze.

Może to być fotografia portretowa (w tym niemowlęca, dziecięca), okolicznościowa (wesele i śluby, eventy, koncerty), krajobrazowa, produktowa, artystyczna, a nawet kulinarna. Oczywiście, możesz ze sobą łączyć kilka pokrewnych tematów, czyli na co dzień spełniać się w fotografii kulinarnej i produktowej lub ślubnej i niemowlęcej. Jednak wykonywanie płatnego zlecenia dotyczącego wnętrz, gdy na co dzień robisz zdjęcia wyłącznie ludziom nie dość, że może nie przynieść zadowalających efektów, to jeszcze popsuje twoją opinię w branży.

Tutaj warto też ustalić, czy robisz zdjęcia w studio, plenerowe czy może wewnątrz budynków, ale wyłącznie z wykorzystaniem naturalnego światła. Dlaczego jest to ważne? Bo zanim zaczniesz zarabiać, będziesz musiał ponieść koszty…

Koszty w fotografii

Aby móc działać w tej branży, najpierw musisz zakupić odpowiedni sprzęt, co powinno być oczywiste. Czemu „powinno”? Nie zawsze tak jest – wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że sam aparat nie wystarczy. Potrzebujesz jeszcze kilku typów obiektywów, adekwatnych do rodzaju fotografii, którą się zajmujesz.

Gdy robisz zdjęcia wnętrz lub kulinarne, codzienna praca może być trudna bez statywu. W przypadku fotografii studyjnej potrzebne są lampy, softboxy. Oraz wszystkie dodatkowe akcesoria, jak ubranka niemowlęce, suknie ciążowe bądź inne gadżety do zdjęć, w zależności od rodzaju sesji, jakie wykonujesz.

Część tych rzeczy będziesz kupować w trakcie, dzięki zarobionym środkom. Zanim jednak tak się stanie, konieczne będzie zdobycie podstawowych gadżetów.

Jak zarabiać na fotografii?

Masz już wszystko i chcesz, aby to w końcu na siebie „zarobiło”? W takim razie stwórz portfolio, zacznij się ogłaszać i szukać zleceń (tylko nie czekaj, aż same do ciebie „przyjdą”). A jak zarabiać? Masz dwie główne możliwości – zostać zatrudniony na etat na stanowisku fotografa lub działać na swoim. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, to nie musisz od razu zakładać działalności gospodarczej. Gdy fotografia ma być jedynie dodatkowym źródłem przychodu, możesz wystawiać rachunki w ramach działalności nierejestrowanej (tylko wcześniej doczytaj o jej warunkach) lub, gdy zleceniodawcą jest firma, podpisywać umowę o dzieło.

A jakie masz możliwości, jeśli chodzi o zlecenia? Możesz organizować sesje dziecięce, rodzinne, portretowe lub okazyjnie dorabiać jako fotograf na wesela. To angażujące zajęcie, w przypadku którego musisz mieć także dryg do pracy z ludźmi.

Wolisz działać samodzielnie? Tu też jest wiele możliwości. To m.in. fotografia produktowa, kulinarna, robienie zdjęć firmowych, wnętrz, na strony internetowe i do social mediów bądź ebooków. W takich przypadkach łatwiej też o współpracę długoterminową, która nie zakończy się na jednej sesji. Wiele firm potrzebuje takich fotografów na zlecenie, a nie na pełen etat.

Są jeszcze dwie ciekawe opcje – to sprzedawanie swojej pracy do banków zdjęć bądź nauczanie fotografii. Pierwszy sposób nie wymaga od ciebie zaangażowania ani także nie narzuca tematu, typu fotografii, dochód jest pasywny. Natomiast gdy masz smykałkę do nauczania, możesz organizować warsztaty, lekcje fotografii lub stworzyć swój własny kurs online.

I pamiętaj – nie czekaj, aż okazja sama się pojawi, tylko wypróbuj jeden z przedstawionych powyżej sposobów oraz zacznij działać.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *