Jest to kolejny pomysł polskiego rządu na polepszenie sytuacji polskich rodzin. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło poszerzyć listę osób uprawnionych do korzystania z tzw. Karty Dużej Rodziny o tych rodziców, którzy kiedykolwiek wychowywali co najmniej troje dzieci. Zatem czym tak naprawdę jest Karta Dużej Rodziny, postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.
- Korzyści Karty Dużej Rodziny
- Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
- Gdzie złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?
1. Korzyści Karty Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny stanowi system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin wychowujących przynajmniej 3 dzieci. Uprawnieni posiadacze mają możliwość do korzystania z tańszych ofert w instytucjach kultury, ośrodkach rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju.
Karta Dużej Rodziny zapewnia również zniżki na zakupy spożywcze, kosmetyki, odzież, obuwie, książki, zabawki a także paliwo. Posiadanie takiej karty gwarantuje również obniżenie kosztów rachunków telekomunikacyjne jak również bankowych, uprawnieni posiadacze karty mogą także liczyć na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Oprócz tego można korzystać z oferty w ponad 10 tys. miejsc zgłoszonych przez firmy i instytucje z całej Polski.
2. Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
Karta przysługuje niezależnie wszystkim rodzicom wychowujących przynajmniej trójkę dzieci, niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Wyróżnia się również następujące przypadki:
- do ukończenia 18 roku życia,
- do ukończenia 25 roku życia, w sytuacji kiedy dziecko uczy się w szkole lub uczęszcza na studia,
- bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo zaawansowanym stopniu niepełnosprawności.
Spersonalizowana karta wydawana jest bezpłatnie. Również rodzice zastępczy, opiekunowie oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, mogą korzystać z takiej karty i to bez żadnych ograniczeń. Osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Karta przyznawana jest dzieciom wychowującym się w rodzinie zastępczej i wówczas taka karta, przysługuje do czasu osiągnięcia przez dziecko wieku pełnoletniego, lub opuszczenia przez niego domu.
3. Gdzie złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?
Aby otrzymać taką kartę należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Wniosek w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Potrzebne w ty celu będą numer PESEL wszystkich osób, dla których wnioskujemy o kartę oraz ich dane osobowe. Przy składaniu wniosku trzeba mieć ze sobą akty urodzenia dzieci i dowody osobiste rodziców.
Miejsca, w których akceptowane są takie karty zwykle opisane są jako: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki należy w kasie okazać kartę lub na stronie internetowej podać wymagane dane z Karty Dużej Rodziny. Każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać z Karty nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu.